Prečo si myslím, že rozhodnutie SAS možno považovať za extrémizmus.

Autor: Jakub Začka | 13.10.2011 o 23:19 | (upravené 13.10.2011 o 23:43) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  2747x

Z histórie Európy poznáme prinajmenšom dva prípady, kedy jeden subjekt mohol zabrzdiť rozhodnutie väčšiny. Jeden z nich funguje dodnes a druhý viedol k zániku veľkého štátu. Prvým prípadom je Veľká Británia, kde britský panovnik má právo rozspustiť parlament. Britský panovník tento prerogatív nikdy nevyužil, lebo vždy rešpektoval rozhodnutie väčšiny v parlamentných voľbách. Druhým prípadom bol poľský sejm, ktorý niekoľko storočí neprijal spoločné rozhodnutie, pretože vždy, ked niektorý šlachtic nesúhlasil, využil právo veta.

Rozdiel bol v tom, že britský panovník chápal svoje právo zablokovať rozhodnutie väčšiny, ako ultima virrum. Napr. ako právo, ktoré použije až vtedy ak, by parlament smeroval k potlačeniu systému britskej demokracie a totalite. Poľskí šlachtici chápali svoje právo, ako vlastnú absolútnu moc. V tomto prípade vlastná sloboda znamenala diktát väčšine. Diktát väčšine je podľa mňa možný len vtedy, ak by väčšina chcela porušiť základné práva menšiny. Európska únie si získala moju dôveru tým, že ak tu bol veľký odpor voči harmonizácii daní, tak túto otázku nepretlačila nasilu. Sulík však pretlačil svoje rozhodnutie napriek dohode všetkých členských štátov. Aj jednotlivec môže diktovať väčšine a to vtedy, ak svoje ultima virrum použije, keď nesúhlasí, nie vtedy, ak sú ohrozené jeho najzákladnejšie práva. Britský panovník má toto právo, lebo má dôveru, že ho využije len v krajinom prípade a nie na presadenie menšinového názoru proti vôčšine. Nebol by britský panovník extrémista, ak by rozpustil parlament, ak by nevyhrala strana, ktorú považuje za najlepšiu ? Podobne sa Sulík zachoval už raz, keď na neschválenie osobitného úradu pre sexuálne menšiny reagoval zabrzdením rezolúcie o porušovaní základných práv kresťanov v moslimských krajinách.    

P.S. Problémom eurovalu je, že jeho zabrzdenie potrestá aj živnostníka, ktorý bude potrebovať kapitál z nemeckej, či francúzskej banky, kým pri rekapitalizácii bánk odkúpením akcií, strácajú súkromné vlastníctvo v bankách len tí, čo ich viedli zle. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?