Muž, ktorá sa volá feministka.

Autor: Jakub Začka | 23.12.2010 o 22:34 | (upravené 23.12.2010 o 23:51) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  567x

Musím priznať, že tento článok som čítal s dešpektom a predsudkami. Volal sa: Sex je náš a bol o porne pre ženy. V rámci kritiky "mužského porna" však z úst švédskej feministky Eriky Lust zazneli zaujímavé a istým spôsobom tvrdé slová na adresu seriálu: Sex v meste. Časopis Emma, august 2010, s.64, Erika Lust: Som chorá z tých ľahkých

Sharon, nadržaných tínedžeriek, pestúnok posadnutých sexom, zúfalých manželiek, sexi sestričiek, nymfomaniek a hrdiniek skupinového sexu. Tieto ženy sú ideálne sexuálne partnerky pre mužov - ich sexuálne hrdinky." Erika Lust bezhlavo nepolarizuje /nechcene/ všetko, čo je liberálne je dobré pre ženy. Ide priamo k pravde. Toto je sen mužov.

Dovolím si ju dopliť. Presnejšie opäť sen mužov. Podotýka: "Keď som si začala všímať veľa hrozných klišé v seriáli Sex v meste, zistila som, že ho píšu a produkujú muži". A týmito dvoma postrehmi sa moja spoločná reč s Erikou Lust končí. Vedie ma k úvahe o tom, či vzťah bez záväzkov, vyrozprávanie sa, sex, malý darček a odchod nie je skôr predstavou vzťahu kovbojov v saloonoch divokého západu, ako predstavou moderných žien. A či myšlienka: manželstvo je len papier nie je sen ženy navždy bojujúcej o priazeň muža. Perfektná milenka, kuchárka a manažérka. Skvelá predstava. Ale pre koho. Cynizmus z ktorého sa dvíha žalúdok. A preto zájdem úplne inam, prekvapivo - neprekvapivo. K ustarosteným matkám a predstave, že ženy nemajú právo očakávať viac. Evanjelium podľa Lukáša 10, 38-42: Ako išli ďalej, vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: "Pane, nedbáš, že ma setra nechá samu obsluhovať ? Povedz jej, nech mi pomôže !" Pán jej odpovedal: "Márta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme." A keďže Sv. Evanjelium je Evanjeliom lásky, uvažujem, že tým lepším podielom je láska. Tá je podstatou, to, čo s povinnosti k druhým i k sebe máme žiadať. Ak je cesta Ježiša od formalizmu k podstate, tak aj tu na prahu práv žien je potrebné odlišovať podstatu od formalizmu. Ak formálne práva z tej, či onej strany nevedú k väčšej dôstojnosti žien, tak sa míňajú podstate. Ján Pavol II: Manželstvo je zmluvou zrodenou z lásky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

ŠPORT

Vlhová spravila chybu, v obrovskom slalome o pódium nebojovala

Víťazkou obrovského slalomu sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.


Už ste čítali?