Muž, ktorá sa volá feministka.

Autor: Jakub Začka | 23.12.2010 o 22:34 | (upravené 23.12.2010 o 23:51) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  632x

Musím priznať, že tento článok som čítal s dešpektom a predsudkami. Volal sa: Sex je náš a bol o porne pre ženy. V rámci kritiky "mužského porna" však z úst švédskej feministky Eriky Lust zazneli zaujímavé a istým spôsobom tvrdé slová na adresu seriálu: Sex v meste. Časopis Emma, august 2010, s.64, Erika Lust: Som chorá z tých ľahkých

Sharon, nadržaných tínedžeriek, pestúnok posadnutých sexom, zúfalých manželiek, sexi sestričiek, nymfomaniek a hrdiniek skupinového sexu. Tieto ženy sú ideálne sexuálne partnerky pre mužov - ich sexuálne hrdinky." Erika Lust bezhlavo nepolarizuje /nechcene/ všetko, čo je liberálne je dobré pre ženy. Ide priamo k pravde. Toto je sen mužov.

Dovolím si ju dopliť. Presnejšie opäť sen mužov. Podotýka: "Keď som si začala všímať veľa hrozných klišé v seriáli Sex v meste, zistila som, že ho píšu a produkujú muži". A týmito dvoma postrehmi sa moja spoločná reč s Erikou Lust končí. Vedie ma k úvahe o tom, či vzťah bez záväzkov, vyrozprávanie sa, sex, malý darček a odchod nie je skôr predstavou vzťahu kovbojov v saloonoch divokého západu, ako predstavou moderných žien. A či myšlienka: manželstvo je len papier nie je sen ženy navždy bojujúcej o priazeň muža. Perfektná milenka, kuchárka a manažérka. Skvelá predstava. Ale pre koho. Cynizmus z ktorého sa dvíha žalúdok. A preto zájdem úplne inam, prekvapivo - neprekvapivo. K ustarosteným matkám a predstave, že ženy nemajú právo očakávať viac. Evanjelium podľa Lukáša 10, 38-42: Ako išli ďalej, vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: "Pane, nedbáš, že ma setra nechá samu obsluhovať ? Povedz jej, nech mi pomôže !" Pán jej odpovedal: "Márta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme." A keďže Sv. Evanjelium je Evanjeliom lásky, uvažujem, že tým lepším podielom je láska. Tá je podstatou, to, čo s povinnosti k druhým i k sebe máme žiadať. Ak je cesta Ježiša od formalizmu k podstate, tak aj tu na prahu práv žien je potrebné odlišovať podstatu od formalizmu. Ak formálne práva z tej, či onej strany nevedú k väčšej dôstojnosti žien, tak sa míňajú podstate. Ján Pavol II: Manželstvo je zmluvou zrodenou z lásky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na čom zarába Marcel Slávik, po ktorom ide Sulík (otázky a odpovede)

Minister hospodárstva na neho podal trestné oznámenie.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.


Už ste čítali?