Pôst, ako cesta pokánia.

Autor: Jakub Začka | 16.3.2011 o 21:53 | (upravené 16.3.2011 o 23:36) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  429x

Pri dnešnej motlitbe krížovej cesty som sa pozastavil pri Ježišovej reakcii na plač žien, ktoré ho sprevádzali. Lk, 23, 27-28: Šiel za ním veľký zástup ľudu a žien , ktoré nad ním kvílili a nariekali. Ježiš sa k nim obrátil a povedal: "Dzéry jeruzalemské, neplačte nadomnou, ale plačte samy nad sebou a nad svojimi deťmi." Predovšetkým Ježiš vždy hovorí pravdu. Podstupuje krížovú cestu za ženy aj ich deti, nie za seba. To neznesie žiadny komentár. Čo som si však /aspoň ja/ doteraz nevšimol je rada, ktorú Ježiš dáva v druhej časti vety "plačte samy nad sebou a nad svojimi deťmi". Čo môže človek dať Bohu ?

 V týchto slovách sa vynára ako odpoveď kajúcnosť. Akt slobodnej vôle, ktorý nenesie žiadnu pýchu, žiadnu zištnosť, nič, kde by sa človek cítil Bohom, ako ho k tomu pokúša satan od počiatku: "Nie nezomriete, ale Boh vie, že v deň, keď z neho budete jesť, otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh, budete poznať dobro a zlo". Predovšetkým Satan, vždy klame. Ženy sa teda dozvedajú pravdu o sebe i o Ježišovi, pravdu, ktorá sa tak ťažko príjma počujem vzápätí znovu v epizóde o kajúcom zločincovi. Zločinec vstupuje do dejín spásy jednoduchou pravdou o sebe i oJežišovi, keď poctivo konštatuje: Lk: 23,40-43:"Ani ty sa nebojíš Boha, hoci si odsúdený na to isté ? Lenže my spravodlivo, lebo dostávame, čo sme si skutkami zaslúžili. Ale on neurobil nič zlé".  Potom povedal: "Ježišu spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva." On mu odpovedá: "Veru hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.". Koľkokrát som zlyhal na tejto "jednoduchej" pravde "Lenže my spravodlivo, lebo dostávame, čo sme si skutkami zaslúžili. Ale on neurobil nič zlé."Prečo sa teda postiť ? Robiť obety pre svojho Boha ? Koľko pýchy ! Kajať sa za svoje hriechy sa mi zdá poctivejšie videnie mňa a Ježiša.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

ŠPORT

Vlhová spravila chybu, v obrovskom slalome o pódium nebojovala

Víťazkou obrovského slalomu sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.


Už ste čítali?