Slováci - lenivý národ ?

Autor: Jakub Začka | 19.6.2011 o 21:27 | (upravené 20.6.2011 o 0:09) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  490x

Častým argumentom pre nízke mzdy na Slovensku sú nízka produktivita práce, efektívnosť, ... Dovolím si nesúhlasiť. Hneď na začiatku sa však chcem vyhnúť paušalizovaniu. Netvrdím, že všetky odvetvia si rovnako zasluhujú vyššie mzdy, keďže sa rovnako nepodieľajú na tvorbe HDP - produktívnejšie odvetvia sú spravidla lepšie platené. Produktivita je totiž daná aj schopnosťami toho ktorého zamestnávateľa - prácu Slováka - predať.

Produktivita.

Predovšetkým si treba vyjasniť rozdiel medzi produktivitou práce na obyvateľa a produktivitou práce na zamestnanca. Nejde totiž o totožný údaj. A o produktivite zamestnanca sa bavíme, však ? Produktivitu krajiny určuje najmä hrubý domáci produkt - HDP. Produktivitu obyvateľstva zase určuje HDP na obyvateľa. HDP na obyvateľa na Slovensku bol v roku 2009 na úrovni 73 % priémeru EÚ-27. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tsieb010. Zatiaľ, čo mzdy cca. 30% priemeru EÚ-27. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Wages_and_labour_costs. Ak je však v krajine vysoká nezamestnanosť, znamená to, že tento HDP musí vytvoriť/odpracovať menej ľudí. Zjednodušene povedané produktivita týchto ľudí je percentuálne ešte vyššia ako HDP na obyvateľa, pretože sa na ňom podieľa v porovananí s priemerom EÚ menej ľudí. Teda málo ľudí robí na relatívne vysoký HDP.

Efektivita.

Produktivitu práce okrem toho ovplyvňuje aj počet odpracovaných hodín. Všeobecne platí, že krajinám s vysokým počtom odporacovaných hodín klesá produktivita práce na hodinu. Podľa štatistík OECD pre rok 2009 produktivita práce na hodinu 1 Slováka je 59% 1 Američana. Je to však stále viac, ako v prípade Českej republiky /47,8 %/, Maďarska /45 %/, alebo Poľska /40,7 %/. Viď. posledný stĺpec tabuľky. http://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=LEVEL Slováci majú totiž menej odporacovaných hodín na osobu - 1693 ako napr. v Českej republike - 1889. Znamená to, že potrebujú na svoju produktivitu na zamestnanca menej hodín. Údaje určite skresľujú automobilky.

V každom prípade priemerná mzda okolo 30 % priemeru EÚ /27/ je neprimerená, či už vo vzťahu k HDP na obyvateľa, na zamestnanca, alebo k produktivite práce na hodinu. Výhovorka neobstojí, lebo tí, čo robia, vytvárajú celkom slušný HDP, ktorý má v budúcom roku na obyvateľa prekonať 1. štát z tzv. starých členov EÚ-15 - Portugalsko. HDP však nie je v peňaženke a to, čo je v peňaženke, to sa ráta. HDP je však jednoznačne v obrate zamestnávateľov.

 Zmena: V texte bol spresnený link na OECD a pridané 2 znaky "." a "z".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?